reklama

1. časť: Cukor - každodenný efektívny zabiják našej spoločnosti

V 3. častiach Vám popíšem, kedy funguje naše telo najefektívnejšie z pohľadu stravy, schopnosti brániť sa chorobám a pokusíme sa zbúrať staré naivné mýty o jedle pomocou známych faktov. Reč bude o 1.cukre, 2.lepku, 3. cholesterole.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

1. časť: Cukor - každodenný efektívny zabiják našej spoločnosti.

Čo sa deje v našom tele, keď dlhodobo konzumujeme potraviny s obsahom cukru a non-stop zaťažujeme svoje telo cukrom? V mnohých je zakorenená predstava cukru z minulosti ako rýchlej porcie energie, ktorá nám navyše aj chutí. Áno, aj toto tvrdili lekári v 60-tych a v 70-tych rokov minulého storočia no najmä zakazovali pacientom tučné jedla s vysokým obsahom cholesterolu. Áno, cukor je rýchla forma energie pre náš organizmus....ale je tou správnou energiou v dnešnej dobe? Športovci, študenti, ľudia v strese si vedia sacharidmi sem-tam v tažkých obdobiach doplniť energiu, no tiež vedia, že dlhodobá konzumácia sacharidov škodí. V minulosti sme takmer celá populácia pracovali manuálne a spotreba sladených nápojov bola 10x menšia ako je dnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes tí správni lekári už vedia, že cukor škodí a najmä každý pacient by mal byť v ambulancii upozornení ako škodí cukor a lepok a ako prospešné a neuveriteľné učinky môže mať vplyv cholesterolu a správnych tukov. (O tom ale v 2. a 3. časti zajtra a pozajtra)

Celá veda učinku cukru v našom tele spočíva na nervových mediátoroch nášho tela. Nervové mediátory sú totiž hlavnými regulátormi našej nálady a nášho mozgu. Keď sa hladina cukru v krvi v dôsledku cukru zvýši, okamžite sa vyprázdnia nervové mediátory serotonínu, epinefrínu, nerepinefrínu, GABA a dopamínu. Zároveň sa spotrebujú vitamíny skupiny B, ktoré sú potrebné práve na tvorbu týchto nervovych mediátorov. Zníži sa tiež hladina horčíka, čo zasiahne nervový systém aj pečeň.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toto sa deje pravidelne v našom tele po požití cukru a potravin s obsahom cukru v akejkoľvek forme nehovoriac o vplyve na náš tráviaci, cievny, krvný systém.

Neustále zvýšený cukor v krvi spúšťa dôležitú negatívnu reakciu, ktorá sa volá glykácia.Glykácia je totiž biologicky proces, ktorým sa glukóza, bielkoviny a určité tuky zmiešajú, čo spôsobí, že tkanivá a bunky sa stanú tuhé a neflexibilné, čiže STARNÚ! Napr.: Mozog je veľmi citlivý na vlny glykácie.

Glykácia ako pojem známy v praxi už viac ako 40 rokov a jej dlhodobým pôsobením v našom tele vznikajú častice AGE. To sú častice, na ktoré sa odvoláva každí, kto predáva detoxikačné a anti-age doplnky (krémy proti starnutiu, vráskam). AGE častice sú zodpovedné za starnutie pokožky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes sa už stupeň glykácie dá merať. Dermatológovia už vedia s kamerami urobiť fluorescenčné snímky u detí a porovnať ich s dospelými, kde jasne vidia u dospelých rozsvietené glykačné väzby, pričom u detí tieto väzby vidieť minimálne.Ešte dôležitejšie je, že keď akákoľvek bielkovina v našom tele glykuje (navazuje na seba molekulu glukózy), stane sa táto bielkovina zdrojom veľkého nárastu voľných radikálov. Ked bielkoviny glykujú, množstvo voľných radikálov sa zvýši v našom tele až 50x! To obracia našu pozornosť na cukor ako negatívny faktor spojený s tvorbou voľných radikálov (molekuly, ktorým chýba jeden elektrón a potrebujú si ho rýchlo doplniť z inej molekuly).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V praxi Vám lekári vedia urobiť test na jednu glykovanú bielkovinu - A1C. Tento test na hemoglobín A1C je výhodny v tom, že meria Vašu hladinu cukru v krvi za posledných 90 az 120 dní. Lekári ho prevažne robia pacientom s cukrovkou, no aj pacienti bez cukrovky majú možnosť si dať urobiť tento test, pretože glykovaný hemoglobín je silným rizikovým faktorom cukrovky. Je to klasicky test cukrovky.

Slovenská diabetologická spoločnosť odporúča diabetikom cieľové hodnoty glykémií v rozmedzí: glykémia nalačno 4,0-7,2 mmol/l a glykémia po jedle 5,0-9,0 mmol/l. Dôležitá je aj hodnota glykovaného hemoglobínu, optimálna je 6,5 až 7 percent. V opačnom prípade sa odporúča začať s inzulínovou liečbou.

Či už sú to cestoviny, sušienky, čokoládky, koláče, žemle, rožky, chlieb, všetky tieto potraviny spôsobujú v našom tele veľké nárasty glykácie. A je jedno, či si kúpite jednoduchý chlieb, celozrnný, alebo špeciálny so semienkami. Ak je z pšenicnej múky, je rovnako zákerný ako sladkosti, ba dokonca viac. (vid porovnanie potravin v teste 4 potravin)

Veľkým negatívom pri stálej konzumácii cukru je aj neustály výskyt inzulínu v krvi, ktorý má za úlohu dopraviť glukózu z krvi do buniek. Rýchlosť nárastu nášho cukru v krvi udáva potravinám glykemický index (GI).

Test na prekvapenie: Porovnanie potravin, ktoré nám najviac zvyšujú Glykemický Index(GI):

Predstavme si, že máme 4 bežné potraviny.

1. plátok celozrnného pseničného chleba

2. čokoladová tyčinka Snickers

3. polievková lyžica čistého bieleho cukru (stolový cukor)

4. banán

Čo myslite, ktorá z týchto potravín Vám najrýchlejšie zvýši hladinu cukru v krvi, teda najviac zvýši Váš Glykemický Index (GI)?

GI má hodnoty od 0 do 100. GI=100 je čistá glukóza.

Až 90% ľudí si totiž vyberie nesprávnu potravinu. Banán ma totiž GI = 54, čokoládová tyčinka Snickers asi GI = 55 a čistý stolový cukor(sacharóza=glukóza+fruktóza) ma GI iba 68 oproti nášmu víťazovi. Tým je totiž celozrnný pšeničný chlieb. Áno, tento plátok pšeničného chleba(a je jedno, čí je biely, tmavý, celozrnný) ma GI = 71.

Už 30 rokov lekárska a vedecká prax pozná fakt, že pšenica zvyšuje hladinu cukru viac ako stolový cukor, ale ľudia stále akosi predpokladajú, že to nie je možné! Je to proti nasej zdravej intuícii.

A preto naši cukrovkári robia veľkú chybu, ak si stále odopierajú koláčiky, čokoládky ale bezhlavo cely deň jedia chlieb, rožky, cestoviny, pizzu....jednoducho všetko s obsahom pšenice.

Fakty:

1. Len malo potravín zvyšuje hladinu cukru v krvi tak ako jedla s obsahom pšenice.

2. Dnes Slovak v priemere konzumuje asi 40kg cukru/ročne.

3. Cukor je v podstate jediný kalorický zdroj, ktorý súvisí s prudkým nárastom cukrovky. V roku 1985, keď bola celosvetová konzumácia cukru 98 miliónov ton, cukrovka postihovala 30 miliónov ľudí.

4. V roku 2010, konzumácia cukru vzrástla na 160 miliónov ton a globálny rozmach cukrovky dosiahol 350 miliónov pacientov.

5. V roku 1893 boli v USA menej než 3 prípady cukrovky na 100 000 obyvateľov. Dnes, v USA trpí na cukrovku 8 000 ľudí na každých 100 000 obyvateľov.

6. Spotreba cukru Európanov sa v súčasnosti pohybuje medzi 7 až 17 percentami celkového energetického príjmu.

U dospelých v Maďarsku a Nórsku je to 7 až 8 percent, v Španielsku a Spojenom kráľovstve dvojnásobne viac – 16 až 17 percent.

7. Podiel cukru na celkovom energetickom príjme je oveľa vyšší u detí. Pohybuje sa od 12 percent v Dánsku, Slovinsku a Švédsku až po takmer 25 percent v Portugalsku.

8. Najväčším strašiakom sa cukor stáva v Číne a v Mexiku, kde obyvateľstvo začína tučnieť, problémom je spotreba sladených nápojov.

9. V USA ľudia už začínajú chápať vplyv cukru na ich zdravie. Voda sa v roku 2016 stala najpredávanejším produktom na americkom trhu balených nápojov a skončila sa tým nadvláda limonád a malinoviek, ktorých predaje stúpali celé desaťročia. Tento obrat možno vysvetliť obavami zo zdravotných rizík, ktoré konzumácia sladených nápojov prináša. Spotreba balenej vody v USA dosiahla takmer 149 litrov na osobu, zatiaľ čo spotreba sýtených nápojov bola 146 litrov na osobu. Pritom ešte na prelome tisícročia Američania ročne vypili 190 litrov limonád na osobu. Nie, žeby Američania boli nejako moc uvedomelý národ, skôr desivá štatistika a skoro jeden diabetik v každej rodine núti Američanov meniť myslenie. Až 30 miliónov Američanov ma totiž cukrovku, čo je 8 % populácie. Ďalším skoro 100 miliónov Američanov hrozí výskyt cukrovky, pritom ak je populácia USA je 330 miliónov občanov, vidíte tu možnú hroziacu pandémiu cukrovky.

Odporúčam si vyskúšať jeden Test Osobne Na Sebe:

1 týždeň nekonzumovať cukor.

(sladkosti, sladené nápoje, skúste vydržať bez ovocia, omáčok, kečupov + veľmi dôležité je vynechať aj pšeničné pečivo, nahradiť iným - kukuričné, špaldové, ryžové placky, chrumky - sú navyše bez lepku, tiež síce zdvihnú cukor v krvi, ale nie tak výrazne ako pšenica)

Po týždni budete prekvapený (keď si dáte prvýkrát do úst niečo sladké) ako sladké veci v skutočnosti chutia. Budete prekvapený, ako sa znížil Váš tav "sugar bless point"(váš ideálny bod sladkého). Vaše chuťové poháriky a Váš celkový pôžitok zo sladkého bude vyšší a užijete si ho oveľa viac, pretože si ho telo bude viac "vážiť". No ak vydržíte ešte dlhšie, prídete na ďalšie pozitívne a odpozorované veci na vlastnom tele.

A prečo teda nakoniec obmedziť cukor ?

Vyliečení (odvyknutí) od cukru hovoria o týchto faktoch:

1. Viditeľne omladnete - zlepší sa stav vašej pokožky, bude žiarivejšia. Cukrom totiž stráca pokožka elastické tvary, ktoré sú synonymom mladistvého vzhľadu. Eliminujete glykáciu!

2. Lepšia nálada (menšie výkyvy) - Ak ste často pociťovali výkyvy nálad, podráždenosť, nevrlosť, smútok, depresiu, slabú schopnosť koncentrácie, zlepšenie zaručene nastane i tu. I keď spočiatku budete trpieť abstinenčnými príznakmi (prvý týždeň, možno dva) a nervozita bude ešte väčšia, po krátkom čase sa to začne zlepšovať. Vaše psychické rozpoloženie bude stabilné, získate nadhľad a triezvy úsudok. Celkovo sa budete cítiť viac v pohode!

3. Viac energie - zvyknete mať sladké raňajky? Cukor vás síce na krátku chvíľu nabije energiou, vzápätí ju však zoberie aj so všetkými rezervami. Ste potom (3-4 hodiny) pomalí a vyčerpaní. Bez cukru budete mať energiu aj pri zvýšenom výdaji na rozdávanie. Nebudete cítiť akútnu potrebu poobedného šlofíka, večer nepadnete do postele ako mŕtvola a ráno sa zobudíte čerstvý, zregenerovaný, naplnený energiou. Mnoho ľudí tento pocit vôbec nepozná!!!

4. Budete bývať oveľa menej chorí - Pokiaľ ste v priebehu roka absolvovali aspoň dve chrípky a každá nepriaznivá zmena počasia spôsobila u vás prechladnutie, veľmi pravdepodobne sa to zlepší. Konzumácia cukru totiž potláča imunitný systém a narúša ochranu proti infekčným ochoreniam. Cukor navyše zabraňuje vstrebávaniu vitamínov, minerálov a iných živín do organizmu. Rovnako je to i s kvasinkovými ochoreniami rôzneho druhu. Od celkom bežných mykóz cez ekzémy až po pliesne v tráviacom trakte. Buďte však pripravení, že vylučovanie toxínov z organizmu bude trvať minimálne šesť mesiacov.

Potom nastanú lepšie časy a ak aj náhodou ochoriete, choroba bude mať ľahší i rýchlejší priebeh.

Zajtra si povieme niečo o lepku, čo ste možno ešte nevedeli.

Hlavný zdroj: D.Perlmutter: Pšeničný Mozog

https://articles.mercola.com/sugar-side-effects.aspx

Lukáš Jančúch

Lukáš Jančúch

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nevyriešené témy nielen ekonómie a ich zjavná jednoduchosť ma odsudzujú na ich ďalšie študovanie a pomenovanie tým správnym menom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu